top of page

Darazsak

darazs2.jpg

A darazsak (Vespidae) nagy termetű, hártyás szárnyú rovarok. Testük fekete-sárga rajzolatú és a méhekkel ellentétben csak gyengén szőrös. A darazsak államokban, egyéves családokban élnek. Kizárólag a megtermékenyített anya telel át, a többi darázs ősszel elpusztul. Egy államhoz csupán egy királynő tartozik.

    Tavasszal, általában áprilisban az áttelelt anya 4-6 héten keresztül fészkét növényi anyagokból, elsősorban farostból egyedül építi és lárvái táplálkozásáról is maga gondoskodik. Fészkét a padláson, ablaktokok és fal találkozásánál, a föld alatt, vagy a növényzeten (bokrokon) alakítja ki.

Az államokban kialakult kasztok:

  • királynő,

  • hím,

  • dolgozók

Fullánkjuk a méhekéhez hasonló, amelyet főleg veszély esetén használ. Elsősorban ragadozó életmódot folytatnak, rovarokkal táplálkoznak, de húst és gyümölcsöt is szívesen fogyasztanak.

A darazsak szúrása fájdalmas, mérgük arra hajlamos egyéneknél allergiás tüneteket vált ki, vagy akár halált is okozhat.

Védekezésre vagy támadásra mérgező váladékot termelnek (acetilkolin, hisztamin, dopamin, szerotonin, stb.), amelyet fullánkjukkal (módosult tojócső) juttatnak a szervezetbe.

acetilkolin.jpg
meh-darazs-csipes.jpg

Egyetlen darázscsípéskor 10-30 percen belül általában csak duzzanat, helyi vérbőség és fájdalom keletkezik, mely a csípés környékére is átterjed. Esetenként a beszúrás helyén kis területen (a méreganyagban levő enzimek hatására) bevérzés, sejt- és szövetelhalás is megfigyelhető.

    A fájdalom 30 perctől néhány óráig, a viszketés akár napokig tarthat. A szúrás el is fertőződhet (a darazsak gyakran táplálkoznak elhullott állatokon).

    A darázscsípés lúgos kémhatású méreganyagokat juttat a bőrbe, ezért azt enyhén savas oldattal, például citromlével vagy ecetes vízzel érdemes kezelni. Használhatunk lidokain tartalmú kenőcsöt és jeges borogatást is.

Magyarországon a leggyakrabban előforduló darázs fajok:

 

A lódarázs a legveszélyesebb és a legnagyobb faj Magyarországon. Mérete elérheti akár a 4 cm-t is. A lódarázs főleg éjszaka keresi a táplálékát és mivel vonzza a fény, így nyitott ablak és felkapcsolt világítás mellett a lakásokba is berepülhet.

A kecskedarázs szokott a leggyakrabban elfordulni az ember környezetében.

A németdarázs pedig több ezres kolóniákat épít és gyakrabban támad melegben.


Irtás: porozás, aeroszol, hidegköd, füstpatron

bottom of page